Za co 4 wypadek na europejskich drogach odpowiedzialny jest nadawca ładunku

Pośpiech, brak poczucia odpowiedzialności nieznajomość przepisów prawa i podstawowych praw fizyki – to najczęstsze błędy popełniane na załadunku i przyczyna wypadków.

W 2016 Jecques Barott, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarza ds. transportu stwierdził, że za 25% tych wypadków winę ponoszą osoby odpowiedzialne za załadunek, a konkretniej jego nadawcy. 

Niemal każda dyskusja w Internecie poruszająca ten temat kończy się na wypowiedziach kierowców, którzy wprost mówią o tym, że sami lepiej wiedzą w jaki sposób ładunek będzie “pracował” na ich aucie. Jest to o tyle niebezpieczne, że w przypadku takiej ingerencji, która zakończy się szkodą, za jej powstanie będzie odpowiadał przewoźnik. Nawet jeśli kierowca nie został w umowie wskazany jako osoba odpowiedzialna za towar na za- lub wyładunku.

Ratunkiem przewoźnika może być wcześniejsze wykupienie dodatkowych klauzuli ubezpieczenia dotyczących etapów załadunku i rozładunku. Jednak nawet w takich sytuacjach może dochodzić do długich sądowych sporów. Obie strony mogą zaoszczędzić sporo czasu, stresu i środków jeśli będą przekazywać sobie projekty rozmieszczenia ładunków – niezależnie od tego kto odpowiada za załadunek. 

Przykładowy, polski symulator rozmieszczenia ładunków – Goodloading.com posiada funkcję dzielenia się projektem w postaci pliku pdf lub linka, za pomocą którego może wyświetlić animację kolejności ułożenia poszczególnych elementów. Świadomy nadawca (lub odbiorca odpowiadający za zlecenie), powinien potrafić wskazać sposób ułożenia swojego towaru, w szczególności gdy proces jest skomplikowany ze względu na ilość elementów lub ich nieregularność. 

Wykorzystując tego typu aplikacje potrafiące sprawdzić obciążenie, stopień wypełnienia przestrzeni ładunkowej, możliwość wykonania zdjęcia ułożenia ładunku, czy dodając instrukcję o sposobie mocowania poszczególnych elementów, osoby odpowiedzialne za załadunek powinny zrealizować zlecenie zgodnie z przedstawionym planem. Dzięki temu rozwiązaniu, nie tylko ograniczymy czas spędzony przy rampie, ale unikniemy sytuacji, w których brak elementarnej wiedzy lub rażące niedbalstwo spowoduje zniszczenie ładunku, narażenie życia lub proces sądowy.

O dodatkowych klauzulach wyłączających odpowiedzialność przewoźnika pisaliśmy w artykule “Kto odpowiada za ładunek? Czyli klauzula czynności zabezpieczenia towaru w praktyce.

Link do projektu z animacją kolejności ułożenia ładunku. https://app.goodloading.com/session/?id=f7222c39-6ee8-46bf-91f1-e4dd58b39df9