Jak dobrze wybrać ubezpieczenie OC Przewoźnika drogowego?

Jak wybrać OCPD

W ciągu najbliższych dni decydować Państwo będą o swojej przyszłości. Wybór dostawcy polisy OCPD jak i jej warunków stanowi jeden z kluczowych momentów w życiu każdej firmy transportowej. Decydując o tym jakie ryzyko będą Państwo ponosić w kolejnym roku działalności – pamiętajmy aby wybierać mądrze, nie poddawać się emocjom i presji niskiej ceny. Zapraszamy do zapoznania się z krótką listą porad dotyczącą wyboru OCPD.

Kalkulator OC Przewoźnika drogowego

10 Kroków do wyboru dobrego OCPD:

 1. Sprawdź czy suma gwarancyjna określona została jako “na każde zdarzenie” (nieredukcyjna), dzięki niej każde zdarzenie szkodowe rozpatrywane będzie do pełnego limitu sumy.
 2. Jeżeli nie specjalizujesz się w przewozie danego rodzaju mienia, sprawdź czy rodzaj przewożonych ładunków stanowi katalog otwarty (Mienie rodzajowo różne z wyłączeniem).
 3. Sprawdź katalog wyłączeń ładunków – jeżeli towar który wozisz będzie znajdował się na liście towarów wyłączonych, w przypadku szkody nie otrzymasz odszkodowania.
 4. Sprawdź wysokość franszyzy redukcyjnej – o jej wysokość pomniejszone zostanie Twoje odszkodowanie. Ubezpieczyciele w klauzulach dodatkowych często przemycają informacje o zaangażowaniu przewoźnika w szkodę (franszyza, udział własny). Optymalna franszyza wyrażona jest kwotowo, uważaj na zapisy o udziałach procentowych.
 5. Sprawdź czy Twoja polisa rozszerzona została o szkody wyrządzone wskutek rozboju, rabunku i kradzieży – to 20% wszystkich szkód w transporcie.
 6. Jeżeli korzystasz z podwykonawców, sprawdź czy jesteś w stanie spełnić wymogi nałożone przez Ubezpieczyciela, dotyczące sposobu weryfikacji podwykonawcy.
 7. Sprawdź czy miejsca, na których się zatrzymujesz podczas transportu są dopuszczone przez Ubezpieczyciela. Bez klauzuli postojowej możliwy jest postój jedynie na parkingu strzeżonym, oświetlonym i dozorowanym.
 8. Jeżeli realizujesz transporty specjalistyczne, wymagające użycia pojazdu dedykowanego (chłodnia, lora, naczepa niskopodwoziowa) lub wozisz ładunki narażone na ryzyko kradzieży, sprawdź czy w klauzulach dodatkowych nie znajdują się klauzule nakładające na Ciebie dodatkowe obowiązki – zweryfikuj czy jesteś w stanie je spełnić. Przykładowo:
  1. ATP,  towary wymagające przewozu w kontrolowanej temperaturze – klauzula świadectwa ATP, klauzula zachowania temperatury, awarii agregatu chłodniczego
  2. pojazdy używane/uszkodzone – klauzula przewozu pojazdów
  3. transport ponadgabarytowy, przewóz RTV/ AGD , alkohole, tytoń- klauzula obowiązków przewozowych
  4. leki – klauzula środków leczniczych odzyskanych po kradzieży/rabunku, klauzula warunków przewozu leków i farmaceutyków.
 9. Dowiedz się, w jaki sposób Twoi kontrahenci będą mogli dowiedzieć się o aktywności Twojej polisy – większość Ubezpieczycieli wymaga każdorazowo upoważnienia od Ubezpieczającego (właściciela polisy) na udzielenie informacji.
 10. Dowiedz się, czy w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej będziesz mógł rozszerzyć polisę (aneks) o dodatkowe klauzule – od zakresu Twojej polisy zależy przyjęcie zlecenia.

 

Ubezpieczenie OCPD - Kalkulator