10 haczyków stosowanych w polisach OCPD przez ubezpieczycieli
Co roku przewoźnik staje przed dylematem: niska składka ubezpieczeniowa, czy szeroki zakres ubezpieczenia. Czym się kierować i jak dokonać właściwego wyboru polisy OCPD? Poznaj 10 najczęstszych haczyków stosowanych w polisach OCPD
- Redukcyjna suma gwarancyjna:
Sprawdź, czy suma gwarancyjna określona została jako “na każde zdarzenie” (nieredukcyjna), dzięki niej każde zdarzenie szkodowe rozpatrywane będzie do pełnego limitu sumy. - Zamknięty katalog ładunków:
Jeżeli nie specjalizujesz się w przewozie danego rodzaju towaru, sprawdź czy rodzaj przewożonych ładunków stanowi katalog otwarty (Mienie rodzajowo różne z wyłączeniem). Taki zapis będzie dla ciebie bezpieczniejszy, ponieważ ochroną będą objęte wszystkie przewożone przez ciebie ładunki, których nie wyłączają ogólne warunki ubezpieczenia lub sama polisa.KALKULATOR UBEZPIECZENIA OCPD
Sprawdź wstępną kalkulację polisy w niecałe 3 minuty
- Lista towarów wyłączonych:
Sprawdź katalog wyłączeń ładunków – jeżeli towar, który wozisz, będzie znajdował się na liście towarów wyłączonych, w przypadku szkody nie otrzymasz odszkodowania. - Franszyza redukcyjna:
Sprawdź wysokość franszyzy redukcyjnej – o jej wysokość pomniejszone zostanie Twoje odszkodowanie. Ubezpieczyciele w klauzulach dodatkowych często przemycają informacje o zaangażowaniu przewoźnika w szkodę (franszyza, udział własny). Optymalna franszyza wyrażona jest kwotowo, uważaj na zapisy o udziałach procentowych. - Brak klauzuli chroniącej przed rozbojem, rabunkiem i kradzieżą:
Sprawdź, czy Twoja polisa rozszerzona została o szkody wyrządzone wskutek rozboju, rabunku i kradzieży – to 20% wszystkich szkód w transporcie. - Warunki weryfikacji podwykonawców:
Jeżeli korzystasz z podwykonawców, sprawdź czy jesteś w stanie spełnić wymogi nałożone przez Ubezpieczyciela, dotyczące sposobu weryfikacji podwykonawcy. - Brak klauzuli postojowej:
Sprawdź, czy miejsca, w których się zatrzymujesz podczas transportu, są dopuszczone przez Ubezpieczyciela. Bez klauzuli postojowej możliwy jest postój jedynie na parkingu strzeżonym, oświetlonym i dozorowanym. - Dodatkowe obowiązki przewoźnika:
Jeżeli realizujesz transporty specjalistyczne, wymagające użycia pojazdu dedykowanego (chłodnia, lora, naczepa niskopodwoziowa) lub wozisz ładunki narażone na ryzyko kradzieży, sprawdź czy w klauzulach dodatkowych nie znajdują się klauzule nakładające na Ciebie dodatkowe obowiązki – zweryfikuj czy jesteś w stanie je spełnić. Przykładowo:
a) ATP, towary wymagające przewozu w kontrolowanej temperaturze – klauzula świadectwa ATP, klauzula zachowania temperatury, awarii agregatu chłodniczego;
b) pojazdy używane/uszkodzone – klauzula przewozu pojazdów;
c) transport ponadgabarytowy, przewóz RTV/AGD, alkohole, tytoń – klauzula obowiązków przewozowych;
d) leki – klauzula środków leczniczych odzyskanych po kradzieży/rabunku, klauzula warunków przewozu leków i farmaceutyków. - Weryfikacja polisy tylko z upoważnieniem:
Dowiedz się, w jaki sposób Twoi kontrahenci będą mogli dowiedzieć się o aktywności Twojej polisy – większość ubezpieczycieli wymaga każdorazowo upoważnienia od właściciela polisy na udzielenie informacji. - Brak możliwości rozszerzenia polisy w trakcie jej trwania:
Dowiedz się, czy w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej, będziesz mógł rozszerzyć polisę (aneks) o dodatkowe klauzule – od zakresu Twojej polisy zależy przyjęcie zlecenia.