Odpowiedzialność przewoźnika za szkody wyrządzone w środowisku naturalnym.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie przewoźnik, który wyrządził szkodę w środowisku naturalnym, zobowiązany jest do jej naprawienia. Koniec, kropka.
Co grozi w razie wyrządzenia szkody wskutek rażącego niedbalstwa lub z winy umyślnej?
Jeśli przewoźnik wyrządzi szkodę wskutek rażącego niedbalstwa lub z winy umyślnej, wówczas ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Ale to nie koniec złych wieści. Przewoźnik traci także wszelkie “przywileje” ograniczające jego odpowiedzialność. W tym momencie, jak mało kiedy, przyda się dobra polisa OCPD, zawierająca klauzulę reprezentantów.
Czekolada na drodze – odszkodowanie z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?
W ostatnim czasie doszło do dwóch medialnych szkód – do wycieku 20 ton płynnej czekolady na autostradę A2 oraz do wycieku 23 ton mleka na drogę krajową nr 10. Mamy więc już krainę czekoladą i mlekiem płynącą, pytanie jednak, jak to się ma do ubezpieczeń. Za co zapłaci ubezpieczyciel a za co nie?
Co to jest rażące niedbalstwo?
Osoby mające styczność z ubezpieczeniami, np. przewoźnicy lub spedytorzy nie raz zapewne zetknęli się z pojęciem rażącego niedbalstwa. Ale co to dokładnie jest rażące niedbalstwo?
Czy można dostać odszkodowanie za wypadek spowodowany po spożyciu leków lub alkoholu?
Czy za spowodowanie wypadku lub zniszczeń, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu lub leków znajdujących się na liście środków psychoaktywnych, można otrzymać odszkodowanie? Klauzula szkód wyrządzonych po spożyciu alkoholu wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Warto poznać szereg istotnych ograniczeń, które w sobie zawiera. Poniżej przedstawiamy treść popularnych zapisów, jakie znajdziemy w klauzulach. Przykładowe zapisy klauzuli zostały opatrzone krótkim komentarzem. Dzięki temu znacznie łatwiej je zrozumieć.